WAŁBRZYCH
ul. Stacyjna 2
Tel.: (74) 840-83-77


Ekogroszek

Podane parametry jakościowe nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Prosimy o uzgadnianie z przedstawicielami Działów Kontroli Jakości Kopalń KW S.A. istotnych dla Odbiorcy parametrów oraz umieszczenie ich w zamówieniu.

Kopalnia Sortyment Typ Wymiar ziarna [mm] min Wymiar ziarna [mm] max Klasa zbytu Qir Ar [%] max Ar [%] min Str [%] max Str [%] min Wtr [%] max Wtr [%] min Ważność oferty
KWK „Piekary” Pieklorz – Ekogroszek 31.2 5.00 25.00 min. 26 7.00 3.00 0.60 0.41 13.0 9.5 roczna
KWK „Bobrek-Centrum” Ruch Bobrek Pieklorz – Ekogroszek 32.1 8.00 25.00 min. 28 8.00 3.50 0.60 0.41 8.0 5.5 miesięczna
KWK „Bobrek-Centrum” Ruch Centrum Pieklorz – Ekogroszek 32.1 8.00 25.00 28 8.00 4.50 0.60 0.41 8.1 6.5 miesięczna

———————–

  • (*) – S – sprzedaż na samochody, W – sprzedaż wagonowa
  • (**) – P – przedpłata, G – gotówką w kasie kopalni
  • x – sprzedaż w ilości uzgodnionej z Działem Przeróbki Kopalni

Czym jest węgiel ekogroszek i gdzie znajduje on zastosowanie?

Ekogroszek jest to paliwo stałe produkowane na bazie węgla kamiennego przeznaczone do wytwarzania energii cieplnej w nisko emisyjnych piecach z podajnikiem retortowym. A kotły z podajnikiem retortowym (potocznie nazywane kotłami retortowymi) inaczej „bez-rusztowe” są ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi które mogą by wykorzystywane do zaopatrywania w energię cieplną domów gospodarstw domowych zarówno jedno jak i wielu rodzinnych, dużych obiektów komunalnych, obiektów przemysłowych oraz w ciepłowniach jako źródło peryferyjne. Najważniejszymi zaletami kotłów z podajnikiem retortowym są:

* sprawność na poziomie 80% do 85% która gwarantuje znacznie niższe koszty produkcji energii cieplnej które w praktyce jest około 2 razy niższe niż przy zastosowaniu energii ze spalania gazu ziemnego ,a aż czterokrotnie niższe niż przy zastosowaniu oleju opałowego. W warunkach zimowych zużycie ekogroszku w gospodarstwie domowych przy zastosowaniu kotła o mocy 15-25 kW, wynosi ok. 1-1,5 kg/h i warto zauważyć iż kotły z podajnikiem retortowym są o 40% tańsze w eksploatacji od tradycyjnych kotłów rusztowych.

* zautomatyzowana praca i niewielkie zaangażowanie w obsługę ograniczającą się jedynie do uzupełnienia zbiornika na węgiel ekogroszkiem i cykliczne usuwanie popiołu raz na 3-5 dni. Całą pracą kotła (nadmuch, podawanie węgla) steruje mikoprocesor który pozwala na utrzymanie żądane temperatury wewnątrz pomieszczenia.

* znacznie niższa emisja gazów cieplarnianych w procesie spalania ekogroszku które pozwalają na spełnienie norm ekologicznych które wprowadzono w życie w naszym kraju po przystąpieniu do wspólnoty europejskiej. Dla nieobeznanych w temacie niech argumentem będzie zmniejszenie emisji o 25% CO^ (2), 97% CO i 92% pyłów w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi.

Kotły retortowe mogą być również używane do produkcji pary technologicznej oraz podgrzewania wody. Przytłaczająca większość dostępnych w Polsce kotłów wymaga spełnienia dość rygorystycznych kryteriów wobec stosowanego paliwa. Ekogroszek posiadać powinien odpowiednie właściwości fizyczno-chemiczne które zagwarantują bezawaryjną pracę pieca, są to odpowiednio niska spiekalność (RI<20), odpowiednio wysokie temperatury spiekania, brak zanieczyszczeń paliwa, mięknienia popiołu, odpowiednia granulacja(uziarnienie), odpowiednio niska emisja gazów cieplarnianych, wysoka wartość opałowa, zawartość siarki <0,6% i zawartość popiołu <10%.

Dlatego nasza agencja oferuje najlepszej jakości produkt wyprodukowany na bazie węgla wysokogatunkowego z kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Polskiej Kompanii Węglowej S.A.

* granulacja (uziarnienie) : 8 – 25 mm
* wilgotność: do 8%
* wartość opałowa (kaloryczność): od 25MJ/kg do 26 MJ/kg
* zawartość popiołu (części niepalnych): <7%
* zawartość siarki: < 0,6%

Ekogroszek jest sprzedawany w wygodnych w użytkowaniu workach 25kg, sprzedaż workowanego ekogroszku prowadzi się na paletach po 30 worków (750kg) lub pojedynczo. Worki są zaniklowane co zapobiega wysuszeniu/zamoczeniu się opału oraz zapobiega ewentualnym oszustwom polegających na mieszaniu dobrego ekogroszku np. z miałem czy niskiej jakości ekogroszkiem.

Google+